Tüm Haberler

Şık (Şeyh) Hamit’in Ağıdı Türküsünün Hikayesi

Şık (Şeyh) Hamit’in Ağıdı Türküsünün Hikayesi

Şık (Şeyh) Hamit (Börklü), Gürün’ün Börklü köyünden, olabildiğince varlıklı birisi. 65 koyun sürüsünün olduğu söylenir. Bir kişi o zamanın koşulları içinde böylesine zengin olunca, elbet tanıyanı, sayanı da çok olur. Onun için fukara babası diyenler de vardır.

Bundan 60-70 yıl kadar önce yörenin en tanınmış kişisi olarak ün yapmıştı. Bir tarikata girip girmediği belli olmadığı gibi, “şeyh” sıfatının kendisine hangi nedenle verildiği de bilinmemektedir.

O sıralarda Şık Hamit’in yeğeni, aynı zamanda değirmencisi olan Celal, bir kız kaçırır. Yörede belli ağırlığı olan dayısı Şık Hamit’in yanına bu kızı getirir. Şık Hamit bakar ki, kız çok güzel, hemen yeğenini kovup kızı kendi alır.

Dayısının bu davranışı Celal’i çileden çıkarır. Derhal bir Alman muadili (silahı) alıp dağa çıkar. Gürün’ün Akdere köyünde Şık Hamit’in değirmeni vardır, orada dayısını beklemeye başlar.

Bir gün Şık Hamit değirmenden gelirken yeğeni Celal onunla karşılaşır. “Bire deli yeğen böyle nereden geliyorsun?” der demez, Celal, Şık Hamit’i arkadan vurur. Şık Hamit, at üzerinde bir dakika kadar durduktan sonra “Kal Gövdeli Dağları” diyerek attan düşüp ölür.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!