Tüm Haberler

Pencereden Bir Taş Geldi (Mamoş) 2 Türküsünün Hikayesi

Pencereden Bir Taş Geldi (Mamoş) 2 Türküsünün Hikayesi

Elazığ’ın Koca Mustafa Paşa Mahallesi’nde oturan Bekir Hoca’nın genç ve güzel bir karısı vardır. Bekir Hoca, Harput’ta namusu ve iyiliğiyle tanınan yumuşak başlı, temiz bir insandır. Karısı ise gençliğin verdiği tecrübesizlikle evli olduğu halde komşularından, soylu bir aileden olan genç, yakışıklı Mamoş (Memet) ile ilişki kuracak kadar toydur daha.

Mamoş’la Bekir Hoca’nın karısı arasındaki sevgi gittikçe alevlenir. Etraf da bunu sezmeye başlamıştır. Fakat sevdalılar buna rağmen her şeyden habersizdirler. Fırsat buldukça buluşur, konuşur, sevişirler. Bekir Hoca bunun neye varacağını hesaplamaktadır.

Bir gün karısına Harput’a gideceğini ve akşam dönmeyeceğini söyler. Bu fırsattan yararlanan genç kadın, Mamoş’u eve davet eder, yerler, içerler, eğlenirler. Bekir Hoca ise Harput’a gitmeyecektir.

Karanlık bastırınca eve gelir, sessizce kendi anahtarıyla kapıyı açar, sevdalıların bulundukları odaya gelir. İçeriden onların eğlenceli çığlıklarını duyar, tabancasını çekerek odaya girer. Girer girmez tabancasını ateşler, Mamoş’u kalbinden, karısını da ağzından vurarak öldürür.

Bu olaydan sonra Bekir Hoca zabıtaya teslim olur. Adil bir heyetin eve gelip olayı yerinde incelemelerinden sonra, duruşma sonunda Bekir Hoca beraat eder.

İçli olan bu türkünün hikayesinde de böylece büyük bir ders yatmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!