Tüm Haberler

Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi

Mükellef İlan Oldu Türküsünün Hikayesi

Bir zamanlar çok kötü şartlar yüzünden çalışacak kimse bulunamadığından kömür ocaklarında zorla çalıştırılan bir gencin hikayesi.

Bahsi geçen yer şimdilerde de ekmeğini yediğimiz, bir yerlere gelmemizde çok büyük katkısı olan Tunçbilek’teki maden ocağı. 1940 yıllarında kömür çıkarımı basit usullerle yapılmaktadır. Kömürün çıkarılması için insan gücüne ihtiyaç vardır.

Bunu sağlamak içinde vergi borcu olanlar, askerlik hizmeti bulunanlar ve köyde muhtarın belirlediği kişiler yazılarak işe alınırlar. Bunlar Tunçbilek’te yapılan bekar pavyonlarında yatar kalkarlar. Çalıştıkları süreler vergiden ve askerlik sürelerinden düşülür. Bunlar belirlenirken köy muhtarlarının çok büyük etkisi vardır ve çalışan kişiler üzerinden belli bir pay alırlar. Uzak köylerden gelenler ise yapılan pavyonlarda yatıp kalkarlar ve ancak hafta sonları köylerine gidebilirler.

Yine böyle bir çalışma sırasında maden ocağına giren işçilerin üzerine kaçmamaları için demir kapı kapatılır ve başında da jandarma beklemektedir. Eğer kaçan olursa arkalarından kurşun sıkılmakta ve kaçak olarak aranmaktadır.

Bir gün ocakta göcük meydana gelir ve kapıların kapalı olmasından dolayı işçiler dışarıya çıkamazlar. Bahsi geçen gencin ve günümüzde bile maden ocaklarındaki göçük altında kalanlara ithaf edilen o parça.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!