Tüm Haberler

Maley Dedikleri Bir Kürdün Kızı Türküsünün Hikayesi

Maley Dedikleri Bir Kürdün Kızı Türküsünün Hikayesi

Adı Arife’dir. Ama herkes ona “Maley” der.

Maley, İmranlı’ya bağlı Çermişek köyünde yaşayan Ağa Mustafa Paşa’nın kızıdır. Aynı köyde yaşayan İsmet adındaki bir delikanlı ile birbirlerini çok severler. İsmet ve ailesi Maley’i babasından istemeye gider. Ama Ağa Mustafa Paşa, zengin olmadıkları gerekçesiyle kızını onlara vermez. Çünkü kızını mutlaka zengin olan bir ailenin oğlu ile evlendirmek ister. Maley, ailesi İsmet ile evlenmesine engel olunca bir aracı ile İsmet’e:

Canım İsmet gülüm İsmet
Gel beni götür İsmet

diye haber gönderir. İsmet bu habere çok sevinir. Maley’e bir yer ve saat bildirir. O yer ve saatte buluşarak kaçarlar. Kızının kaçtığını öğrenen Ağa Mustafa Paşa çok öfkelenir ve dört bir yana haber göndererek yakalanmalarını emreder.

İsmet ve Maley at ile kaçarlar. Fakat bir süre sonra bindikleri at yorulur. Çünkü hem iki kişi aynı ata binmişlerdir, hem de Maley uzun boylu ve oldukça kiloludur. Bu yüzden mola vermek zorunda kalırlar. Kısa bir süre sonra ağanın silahlı adamları ve Maley’in ağabeyi Hacı Rasim onları bulur. İsmet’i ayağından vururlar. Maley’i alıp babasına götürürler. Ağa, kızını başka bir ağa olan Dursun Bey’in oğlu Müsayip ile zorla evlendirir. Maley ve Müsayip evlendikten sonra İmranlı’ya yerleşirler.

Maley o kadar güzeldir ki güzelliği dillere destan olur. Kaynatasının ona ağırlığınca altın taktığı söylenir. Boynu ve bilekleri altınla doludur. Güzelliği ile olduğu kadar altınlarının çokluğu ile de dikkat çeker. Halk hem Maley’i, hem de altınlarını görmeye gider.

Maley evlendikten sonra İsmet de evlenir. Çocukları olur. Maley’in ise hiç çocuğu olmaz. İsmet sevdiğine kavuşamadığı için “Ben sevdiğime kavuşamadım ama sevenlerin kavuşması için elimden geleni yapacağım. Çocuklarımı da istedikleri kişiler ile evlendireceğim. Bunun için ahdettim.” der.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!