Tüm Haberler

Köğengin Ellerinde 1 Türküsünün Hikayesi

Köğengin Ellerinde 1 Türküsünün Hikayesi

Saka Hasan’ın kızı Hayriye ile Hacı İshak efendinin oğlu Mamo’nun adamı Ahmed’in arasında daha evvel efendisine olan sevgiye benzer bir aşk vardır. Hayriye’nin daha evvel de Mamo’yla ilişkisi olduğu gibi ondan evvel de daha başkaları ile ilişkisi vardır. Ahmet’le Hayriye arasındaki aşk bir müddet devam eder. Daima değişiklik arayan Hayriye bir bahane ile Ahmet’ten ayrılır. Eski alevli aşk, Ahmed’in gönlünde hala tütmektedir. Oğlu Abdurrahman’ı evlendirirken düğüne Hayriye’yi de davet ettirir. Hiç değilse bu vesile ile Hayriye’yi yıllar sonra tekrar görecektir.

Nedense Hayriye bu daveti başından savar, fakat gizlice düğüne gider. Düğün evinde erkeklerin eğlentisini seyreden damdaki kadın ve çocukların arasına katılır. Düğün bu. Coşan delikanlılar, hovardalar sarılıyor tabancaya.

Ne yazık ki havaya atılan serseri kurşunlardan biri Hayriye’ye isabet eder ve öldürür. Hafif meşrep olmasına rağmen halk tarafından sevilen zavallı Hayriye’nin ölümü çevreyi pek etkiler. Ertesi gün halkın ağzında bu türkü vardır, acıklı, içli.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!