Tüm Haberler

Gizik Duran 1 Türküsünün Hikayesi

Gizik Duran 1 Türküsünün Hikayesi

Gizik Duran Adana’ya bağlı Saimbeyli (eski adı Haçın) ilçesinin Cumhurlu köyündendir. Yakın akrabalarının oturduğu Pağnık ve Kötün köyleriyle de alakalıdır.

Gizik Duran seferberliğin son günlerinde askerden kaçtığı için Jandarma takibine uğramış ve dağa çıkmıştır. Adanalı Arap Ali ile birleşen Duran’a güneyi işgal eden Fransızlar işbirliği teklif etmişlerse de Duran bu oyuna gelmemiş ve arkadaşı Arap Ali çetesi ile birlikte Fransızlara ve Haçın’da zulüm yapan Ermenilere karşı savaşmıştır.

Ermenilerin Cumhurlu köyünde oturan Duran’ın aile efradını katletmeleri üzerine Haçın’a baskınlar düzenleyen Duran buradaki müslüman halkı korumak ve Ermeni zulmünden kurtarmak için gönderilen milli kuvvetlere katılarak Doğan Bey kumandasında uzun süre milis olarak çalışmıştır.

Haçın harekatındaki yararlılıklarından çok memnun kalan General Osman Tufan Paşa savaştan sonra meclise bir tezkire yazarak Duran’a madalya vermesini talep etmişse de bu gerçekleşememiştir.

Kozan’ın Kuzulu köyünde ikinci evliliğini yapan Duran savaş sonrası da toprağı da, malı-mülkü olmadığı için köy hayatını sürdürememiştir.

Cumhuriyet döneminde tam bilemediğimiz bir sebepten Jandarma takibine maruz kalan Duran, Kötün köyünde Jandarmalarca vurularak öldürülmüştür.

Asker kaçağı olduğu günlerde çevrenin ünlü eşkıyalarından olan Duran, Haçın’da ermeni zulmüne karşı savaşanların başında gelir.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!