Tüm Haberler

Evlerinin Önü Yazı Türküsünün Hikayesi

Evlerinin Önü Yazı Türküsünün Hikayesi

Gıcini, İmranlı’ya bağlı Yeniköy’de yaşayan güzel bir kızdır. Aynı köyde yaşayan Temel adında biri ile evlenir. Gıcini, Temel’in ikinci karısıdır. Bu evlilikten bir çocukları olur.

Gıcini’nin babası Ürfani, damadını çok sever. Ancak daha sonra çevrenin söylentilerinden etkilenerek kızına, çocuğu olduğu halde “O adamı bırak, geri dön” der. Gıcini de babasının evine geri döner.

Güz mevsiminde bir gün Gıcini Hayriye yengesi ile beraber kuzu yıkamak için ırmağa gider. Temel Gıcini’yi ırmakta görünce hemen yanına gider. “Gel beraber buralardan gidelim” der. Gıcini gitmek ister, ama yengesi “Gitme” diyerek engel olur. Bunun üzerine Gıcini gitmekten vazgeçer. Temel “Baban seni götürüp yeniden evlendirir. Seni bir başkasıyla görmektense vururum” der ve silahını çıkararak beş el ateş eder. Gıcini hemen ölür, yengesi de yaralanır. Silah sesini duyarak oraya gelenler yerde Gıcini’yi saçlarını dereye doğru uzanmış olarak görürler. Bu hali bile o kadar güzeldir ki “Temel Gıcini’ye nasıl kıydı” diye hayret ederler.

Temel yakalanır ve hapishaneye atılır. Yaşı küçük olduğu için cezası azaltılır. Temel’in hapishaneden çıkacağını öğrenen Gıcini’nin babası, silahına ruhsat almak için Zara ilçesine gitmek üzere yola çıkar. Amacı Temel’i vurmaktır. Ama bindiği dolmuş kaza yapar. Orada ölür.

Temel hapishaneden çıkınca İmranlı’ya yerleşir. Tekrar evlenir. Beş çocuğu olur. Gıcini’nin çocuğu da Temel hapishanede iken ölmüştür.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!