Tüm Haberler

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/turkusoz/public_html/wp-content/themes/turku/single-ozan-sanatci.php on line 35

Aşık Ziyani

1243 43214
  • Doğum
  • Ölüm
  • Albüm Sayısı
  • Eser Sayısı

Biyografi

1958 yılında Arpaçay’ın (sonradan Akyaka’ya bağlanan) Dilan (şimdiki adı Sulakbahçe) köyünde doğdu. Asıl adı Öztürk Erbek‘tir. İlkokula Seydi (şimdiki adı Yerlikavak) köyünde başladı, daha sonra kendi köyünde devam etti ve Kars’ta bitirdi. Ortaokulu Kars’ta, liseyi Arpaçay’da tamamladı. Daha sonra Arapça ve Azerice öğrendi.

Yöredeki aşıklık geleneğinin etkisiyle türkülerle ve şiirle küçük yaşlarda ilgilenmeye başladı. Yaklaşık 14 yaşındayken babasının aldığı bağlamayı kendi kendine öğrendi. İlk şiirlerini de ortaokul yıllarında aşık olduğu bir kıza yazdı.

Ozan Ziyani‘nin gelişmesinde akrabası Murat Çobanoğlu‘nun da gelişmesinde önemli bir etkisi oldu. Çocukluğundan beri dinlediği yörenin öteki aşıkları da geleneği öğrenmesinde ve kendini yetiştirmesinde katkı sağladı. Ayrıca Berçenekli Mahzuni (1938-2002), Hüdai (1940-2001), Sefil Selimi (1933-2003), Sabrı Şimşekoğlu (1948-1990) ve Mürsel Sinan (1956) gibi aşıklardan etkilendi.

Sonraki yıllarda İzmir’e yerleşen Ozan Ziyani, birçok etkinliğe, radyo ve televizyon programına katıldı. Kendisi de uzun süre bir televizyon kanalında program hazırlayıp sundu.

Ozan Ziyani‘nin şiirleri çeşitli gazete ve dergilerde aktarıldı.

KAYNAK: ozanlar.biz

Eserleri Tümünü Gör

Sanatçıdan Video

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!