Tüm Haberler

Sabah Kalktım Ergettim (Kıymet) Türküsünün Hikayesi

Sabah Kalktım Ergettim (Kıymet) Türküsünün Hikayesi

Reşadiye’nin Darıderesi köyünde Kıymet adında güzel bir kız aynı köyden yakışıklı bir delikanlı ile kısa bir sevişmeden sonra nişanlanıyor. Fakat köyün diğer delikanlıları bu nişanlama hadisesinden memnun değiller. Çünkü ayrı ayrı her birisi de Kıymet ile evlenmek ümidini delikanlılık çağları boyunca kaybetmemişlerdir. Hatta komşu köylerin gençleri bile Kıymet için hülyalar kurmaktan kendilerini alamıyorlar. Bunlardan biri, Kok köyünden bir genç, uzun zaman planlar kuruyor ve nişanı bozmaya çalışıyorsa da nikah kıyılıncaya kadar muradına eremiyor. Nihayet nikah günü gelip çatıyor.

Kok köyünden olan Alevi babayiğit, Kıymet’in de yardımı ve razılığı ile ustaca bir plan hazırlıyor ve Kıymet gelin gittiği evden gerdeğe girmeden kaçıyor. Sünni gelin Alevi aşık ile kaçtıktan sonra köyü bir vaveyladır kaplıyor, tarikat davası bambaşka bir renk veriyor.

Alevi aile, çocuklarının bir Sünni kızı ile yuva kurmasına engel olur. Bu arada da kız tarafı da boş durmuyor, neticede Kıymet Alevi köyünden kovuluyor. Kendi köyüne başı eğik dönen kız, eski nişanlısı ile evlenemiyor. İş şer’iye mahkemesiyle de halledilemiyor. Nihayet Kıymet, kendisi için gönül bağlayanlardan birisiyle, pek sonraları evleniyor. Evleniyor ama, Reşadiye’de de kıymet türküsü dillere destan oluyor.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!