Tüm Haberler

Çöz De Al Mustafa Ali Türküsünün Hikayesi

Çöz De Al Mustafa Ali Türküsünün Hikayesi

Çoban Mustafa’nın bir düğünde karısı oynayamadığı için, düğün ertesi, başka bir düğün kurduruşunu anlatan Özay Gönlüm eseridir.

1991’de “Çamlık Açıkhava Tiyatrosu” ndaki halk konserinde Özay Gönlüm bu türküyü seslendirir. Başında da ninemizin ağzından hikayesini bir güzel anlatır. O muhteşem Denizli şivesinin düzenlenmiş hali de aşağı yukarı şu şekildedir:

Amanın yavrııııım! Bizim koyün cobanı Mıstıfaali goyunları guzuları güdüveemeyo gari. Zebebi de geçenleede Iraz gızın gına gecesinde gadınlaa toplandılaa, çengile çalgılaa başladıla çalıp çığırışmıya. Tam sıra çoban Mıstıfaalinin garısı Aaşeye gee’diydi, ooyniive’cem deye gaalgıveediydi, çengilee de çalgılaa da susuveemesin mi le. Gadınccaz oortalıkta sibeek gibi galıgaadı.

Aalıye aalıye eve geelmiş, “Ben çoban garısıyısam, insan değil miyim Mustufaaliim” demiş. Mustufaali’nin de gafası bi gızmıış, iertesi gün bizim kööylülere: “Goyunları guzuları güdüveemecem, kiim güde’se gütsün çoban bulun kendinize” demiş. Köyün büyükleri hep ayağına geldilee, “Emret mustufaali, ne istiyosan yerine getirelim, irezil etme goyunları guzuları” dedilee. Mustufaali düşünmüş taşınmış ee’tesi günü bizim köölülere: “Oon paaça çengi çaalgı getirin şeherden, yeniden düğüng kurun şee’rin ortasına, benim garım için, Aa’şem için çaalsın çığırsın domuzlaa, sabahtann aaaşşamlara gadaa!” demiş.

Eee geri mi gooceklee Mıstıfaali’nin lafını, aldılaa geldilee çeengiyi çalgıyı, on paa’ça bi düğün guudulaa köyün oo’tasında. Hani ööle dee’le; Gadın gısmısına “göökte düğün vaa” desen meerdimanları dayayip çıkmeye gaalgıverimiş. O hesap, gadınların hepiciği ooynadi, Aayşe gelin bi oyunlaa dööhtürüveedi, gaahpanalı dizleri de yorulmadı. Sabahtan aaahşamlara gadaa ooynadı.

Aahşamüstüne dooru Mustufaali goyunları guzuları evlerine ağıllarıne saalmış geelmiş bakmış, evde Aayşe yok. “Eneee, ule Aaa’şe nee’de? Dügün yerinde. Vaa’mışımış düğün yerine Aaşe ooyneppduru hala.

“Gız Aaa’şeee” demiş. “Yetiveesin gaari ooynadiğiin, hadi yörü eve gidelim!”. Aayşe’nin içinde gaaldı ooynımesi yaavrıım. gooveecek midi yaa. Hem ooyneeyoomuş hemi de oyununu bozmudan: “Musstufaaaliimm! ben aççıkhdaha oyneeceen. İpinen beline baalamış inahtarı, “sen şu belimden anahtarı, çöz de al da gidego Mustufa aliiiim, çöz de aaaal!!!”

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!