Tüm Haberler

Ümit Tokcan Hayatı Ve Eserleri

124343214
  • Doğum
    15 Kasım 1944
  • Ölüm
  • Albüm Sayısı
  • Eser Sayısı

Biyografi

Ümit Tokcan Hayatı Ve Eserleri

Batum’dan göçen Kafkas kökenli bir ailenin oğlu olarak Ordu’da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini Ordu’da, lise eğitimini İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Orta öğrenim yıllarında Ordu Musiki Cemiyeti’nde ilk müzik çalışmalarına başladı. Lise yıllarında devam ettiği Türk Musikisi Cemiyeti’nde, Neriman Tüfekçi ve Nida Tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu.

1966 yılında, TRT’nin açmış olduğu “Türk Halk Müziği Stajyer Ses Sanatçılığı” sınavını kazandı. Stajyerlik süresi içinde, Neriman Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Tuncer İnan, Yücel Paşmakçı gibi usta sanatçılardan dersler aldı. 1969 yılında Ankara’da, askerlik hayatı başladı.

Askerlik görevi süresince, Ankara Radyosu’nda, Ordu, Tokat ve Giresun yörelerinden derlediği türkülerin yorumunda gösterdiği başarı ile kısa sürede halk tarafından sevilerek tanınmaya başlandı. Askerlik dönüşü TRT İstanbul Radyosu’nun kadrolu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı oldu. Konservatuvardan mezun olduktan sonra sanat yaşamına Aksaray Musiki Cemiyeti’nde başladı. Daha sonra İstanbul Radyosu’na girdi. 1974’te “Şirvan” ile sinemaya geçti.

15 yıl süren sahne hayatının ardından 1987 yılında tekrar TRT’ye kadrolu sanatçı olarak geri döndü. Türkiye’nin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında birçok ülkede konserler veren Ümit Tokcan, bilhassa geniş ses sahası, ses rengi ve kıvrak hançeresi ile seslendirdiği Orta Anadolu’nun “Bozlak” ve türkülerini ve ayrıca; Orta/Doğu Karadeniz bölgesi türkülerini ustaca yorumlaması ile kendini sanat camiasına kabul ettirdi. 22 adet kaset, 7 adet long play sahibi olan Ümit Tokcan, çeşitli yörelerden 60 kadar da türkü derleyerek Türk Halk Müziği repertuarına kazandırdı. “Hekimoğlu derler benim aslıma“, “Oy bir sigara ver bana“, “Yayladan mı geliyon“, “Sokakbaşı meyhane” gibi parçalar, derleyerek seslendirdiği türkülerden bazılarıdır. Ümit Tokcan, halen TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçıdan Video

Bir Cevap Yazın