Tüm Haberler

Sivas Türküsünün Hikayesi

Sivas Türküsünün Hikayesi

Türkiye’de toplumsal kargaşa çıkarmaya çalışan güçler, 1993 yılında 1978 Maraş Olayları gibi bir oyunu Sivas’ta sahneye koymuşlardır. Madımak Oteli’nin yakılmasıyla başlayan olaylarda birçok insan yaşamını yitirmiştir. Mahzuni; “Sivas” adlı şiirinin başında bu olaylar için şöyle bir değerlendirme yapar:

Sivas 2 Temmuz olayları, sadece aydınların ve Alevi insanlarımızın bir acısı değil, eşine yirminci yüzyılda rastlanmaması gereken bir orta çağ günahıdır.

Bu günah ki güzel ülkemizin birliğini bütünlüğünü cumhuriyetimizin yüreğini kanatmıştır. İslami koz ederek İslam ülkelerinde kan emici görevini yürüten Faşizmin, Türkiye’de yapılanan en karanlık denemelerinden biridir Sivas. Bu denemenin çekirdeğini aldatılmış saf Sünni insanlarımızda tek başına aramak yanlıştır. Türkiye’de laik kalıbı yerinden söküp atmak isteyen, yalnız şeriatçı akımlar değildir. Türkiye sınırları içinde insanı insana kırdırarak bu topraklar üzerinde bir şeyler arayan bir başka yılanın da parmağı vardır. Ben ülkemi sabırlı olmaya metanete ve sevgiye davet ederim.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!