Tüm Haberler

Kekeç Muhittin’in Ağıdı 3 Türküsünün Hikayesi

Kekeç Muhittin’in Ağıdı 3 Türküsünün Hikayesi

1950 – 1960 yılları Sarız yöresi için kıtlık ve yokluk yıllarıdır. O tarihlerde çalışmak için başka yerlere gitme olanağı oldukça kısıtlıydı. Bölgede çalışma hayatı eski sistemle sürüyor, karasaban, kağnı… Nihayet geleneksel hayvancılık.

Kapalı ekonomi, kapalı kültür… İşsizliğin doğurduğu geçim sıkıntısı… O yıllarda sayıları da, kimlikleri de yöneticilerce bilinen bazı gruplar türemişti. Bunlar, canlı hayvan çalma, adam soyma, tehditle para alma gibi eylemler içindeydiler. İşin İlginç yanı, yukarıda da belirtildiği gibi yöredeki devletin görevlileri bunları bilir, gerekirse evlerinde konuk eder, hatta destek verirdi. Bu ağıdın, özellikle de üçüncü bölümünde görüldüğü gibi yöneticiler bunlarla yakın ilişki içindeydiler.

Bu grupların içinde Kekeç Muhittin, toplumda oturmasını, kalkmasını ve konuşmasını bilen biriydi. Kendisi Sarız’ın Ayranlık köyündendi.

Kekeç Muhittin bir gece (6.8.1965) evinden çıkarken vuruldu. O tarihlerde kimileri arkadaşları, akrabaları tarafından, kimileri de başka hasım gruplarca vurulduğunu söylediler. Gerçek katil ya da katiller bir türlü ortaya çıkartılamadı.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!