Tüm Haberler

Elekçinin Çamları Türküsünün Hikayesi

Elekçinin Çamları Türküsünün Hikayesi

Zahide hanım, Muğla’nın en zengin ailelerinden olan Eskihisarlı Murat beyin kızıdır. Elekçili (Doğanköy) Yörük Hasan’ın annesi Murat beyin evinde hizmetkar olarak çalışmaktadır.

Murat bey, yörede ilk otomobili alınca Yörük Hasan da Murat beyin özel şoförü olarak çalışmaya başlar. Bu arada Murat beyin kızı Zahide ile Yörük Ali birbirlerine aşık olurlar. İki genç Murat beyin karşı çıkacağını düşündükleri için kaçmaya karar verirler. Yörük Hasan, Eskihisarlı manifaturacı Yılancıoğlu Mehmet’ten bir takım elbise, kazak ve palto alır. İki gün sonra da iki genç Bursa’ya kaçarak Bursa Valisi Muştak beyden yardım isterler. Murat beyin aracılığıyla Yörük Hasan’ı tanıyan Vali iki gence sahip çıkar. Ancak Murat bey bunu duyunca Vali beyle arası açılır ve Murat bey, Muştak beyin başka bir ile tayin edilmesini sağlar. Bu arada Murat bey Hasan’ı öldürmeleri için Kürt Mehmet ve Kürt Mevlüt adlı iki kişiyi Bursa’ya gönderir.

İki adam Hasan’ı kahvede bulurlar. Ancak Hasan’ın çok yakışıklı, boylu poslu ve cıva gibi bir delikanlı olduğunu görünce onu öldürmeye kıyamazlar, sadece ayağından vururlar ve öldüğünü söylerler. Yörük Hasan ile Zahide, Murat bey ölünceye kadar Eskihisar’a gelemezler. İki genç için “Eskihisarlı Behice Özel” bu türküyü yakar.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarla Destek Ol!